ביקור נשיא טוגו בישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם נשיא טוגו Gnassingbe Eyademe במשרד רה''מ . צילום חיים צח  לע''מ 10.
ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם נשיא טוגו Gnassingbe Eyademe במשרד רה''מ . צילום חיים צח  לע''מ 10.

10 באוגוסט 2016

 

הודעה לעיתונות

 

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח פגישתו עם נשיא טוגו פור גנאסינגבה (Faure Gnassingbe):

[תרגום]

 

טוגו מאוד חשובה לנו ואפריקה מאוד חשובה לנו. יש לנו יחסים נהדרים וידידות נהדרת. אנחנו רוצים להעמיק את שיתוף הפעולה והידידות שלנו למען ההצלחה המתמשכת של טוגו וגם למען המשך חיזוק הידידות של ישראל עם המדינה שלך.

 

הביקור שלך מגיע בזמן חשוב ביותר ליחסי ישראל-אפריקה. לאחרונה חזרתי מביקור בארבע מדינות אפריקאיות בו נפגשתי עם מנהיגי שבע מדינות אפריקאיות. זה היה ביקור מוצלח ביותר. עליי להגיד שאני חושב שהשמיים הם הגבול בכל התחומים: מים, חקלאות, טכנולוגיה, בריאות, חינוך, תיירות, ביטחון, וכל תחום אחר.

 

אני מצפה לעשות את אותו הדבר במערב אפריקה. אני יכול לספר שדיברתי עם גיסך על כך, הוא דמות חשובה ב – ECOWAS. אני ארצה לשוחח עמך על היחסים ההדדיים שלנו, אך גם כיצד טוגו תוכל לעזור לנו עוד בחזרה הגדולה שלנו לאפריקה. אני חושב שזה היה צריך להתרחש מזמן וזה חשוב למדינות אפריקה ולישראל.

 

ברצוני להביע הכרת תודה עמוקה על עמדת טוגו בפורומים הבינלאומיים. הייתם ידידותיים שם כלפינו באופן עקבי ועמדתם לא רק למען ישראל, עמדתם למען האמת פעם אחר פעם. אנחנו זוכרים את ידידינו ואנו מעריכים אותם. ברוח זו, אנו מקבלים אותך, ידידנו הנהדר, בירושלים.

 

הפסל שאתה רואה שם הוא של מייסד הציונות המודרנית, תחייתה מחדש של התנועה הלאומית היהודית, שבזכותו היהודים יכלו להתקבץ מחדש בארץ אבותינו ולייסד מדינה יהודית. שמו היה תיאודור הרצל והוא מעין משה מודרני. אבל מעט אנשים יודעים שהרצל אמר: 'לאחר שאסיים את המאבק שלי לשחרר את העם שלי, אקדיש את חיי כדי לשחרר את עמי אפריקה'. ובכן, עמי אפריקה חופשיים. וכעת יש לנו את המדינה היהודית שהרצל חזה ואת המדינות הריבוניות של אפריקה ואנחנו משלבים ידיים כדי להבטיח את העתיד המשותף שלנו לשגשוג, ביטחון ושלום.

קרדיט: חיים צח, לע"מ.

תקשורת ראש הממשלה